W mediach pojawiło się ostatnio kilka informacji o tym, że od przyszłego roku wzrosną ceny ubezpieczenia komunikacyjnego OC dla kobiet. Jednak mało kto wie jaka jest przyczyna tej podwyżki oraz że wzrost cen OC komunikacyjnego dla pań to tylko wierzchołek góry lodowej.
Zgodnie z wydanym w marcu b.r. wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, od dnia 21 grudnia 2012 roku nie będzie możliwe różnicowanie składek ubezpieczeniowych ze względu na płeć ubezpieczonego. Wszystkie firmy ubezpieczeniowe działające na obszarze Unii Europejskiej są zobowiązane dostosować swoje ofert ubezpieczeniowe do wyroku Trybunału, mimo iż budzi on sprzeciw członków Europejskiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli CEA.
Zastanówmy się co ten wyrok oznacza dla przyszłych klientów towarzystw ubezpieczeniowych?
Praktycznie od zawsze w ubezpieczeniach obowiązywała podstawowa zasada, która zakładała że ryzyko ubezpieczeniowe (a wraz z nim – cena ubezpieczenia czyli płacona składka) musi być kalkulowanie w oparciu o wszelkie istotne z punktu widzenia ubezpieczeniowego informacje. Jednym z czynników wpływających na to ryzyko była płeć osoby ubezpieczonej. Statystyki wskazywały bowiem, że:
• kobiety powodują mniej wypadków – a zatem OC komunikacyjne dla kobiet jest tańsze niż dla mężczyzn,
• kobiety żyją dłużej niż mężczyźni – czyli dłużej opłacają składki za ubezpieczenie na życie (wypłacanych np. dzieciom po śmierci ubezpieczonego), zatem składki te są niższe dla kobiet niż w przypadku ubezpieczeń dla mężczyzn,
• odwrotna sytuacja występuje w przypadku polis emerytalnych z dożywotnimi świadczeniami (w Polsce znacznie mniej popularnych) – mężczyźni po dacie przejścia na emeryturę żyją krócej niż kobiety, więc krócej korzystają ze świadczeń, zatem takie ubezpieczenie będzie tańsze dla mężczyzn.
Poniżej porównanie kosztu przykładowych ubezpieczeń dla kobiety i mężczyzny w tym samym wieku – kalkulacja jednego z bardziej popularnych TU:
SU – Suma Ubezpieczenia podstawowego na życie – przykład nie zawiera dodatkowych opcji ubezpieczenia np. wypadkowego, chorobowego itp.
Widać, że różnice w składkach dla pań i panów są kolosalne. Tak było dotychczas. Wyrok ETS uniemożliwia dalsze stosowanie kryterium płci w wycenie ryzyka ubezpieczeniowego mimo iż oficjalne stanowisko Europejskiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli CEA zakłada, że płeć jest potwierdzonym statystycznie czynnikiem wpływającym na ryzyko ubezpieczeniowe.
Jak łatwo się domyśleć ceny ubezpieczeń dla kobiet i mężczyzn nie zostaną uśrednione, przewidywany jest natomiast znaczny wzrost wysokości składek dla kobiet. Ubezpieczyciele nie podają jeszcze nowych stawek cen za ubezpieczenia życiowe jednak specjaliści rynków ubezpieczeniowych szacują że przykładowo: składki dla kobiet w wieku 50 lat pójdą w górę średnio o 150%, a dla tych w wieku 25 lat aż o 255%. Zyskają natomiast mężczyźni, których ubezpieczenie na życie będzie ok. 7% tańsze.
Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 21 grudnia 2012 roku, zatem może warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu kobiet na dłuższe okresy (10-30 lat) bowiem składki ubezpieczeń, które zostaną zawarte przed tym dniem, nie będą podlegały rekalkulacji (przeliczeniu). Nowe stawki będą obowiązywały tylko dla umów zawieranych po 21 grudnia 2012roku.
Jeśli więc jesteś kobietą i rozważasz zakup ubezpieczenia na życie, wykup polisę do 21 grudnia, a zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie. Pamiętaj też, że proces zawierania umowy ubezpieczeniowej może trwać nawet miesiąc – nie warto zatem odkładać decyzji na ostatnią chwilę!
Nie wiem czy widzieliście, ale Meritum Bank dodał do swojej dość szerokiej oferty nową lokatę – bilokatę – gdzie możemy zamawiać podwójnie. Co o niej sądzicie? Kolejne banki również przygotują taką ofertę dla swoich klientów? Dużą zaletą tej lokaty jest to, że cały proces rejestracji wykonamy online – bez konieczności wizyty w banku.
Wyższe ubezpieczenie dla kobiet to chyba wymysł jakiegoś dyskryminanta…Bądźmy poważni